Slavnosti v Denia

Slavnosti v DeniaAch, Denia a slavnosti… Během každého období v roce se koná spousta slavností, některé v sousedství nebo v ulicích, jiné se konají po celém městě. Takže je naštěstí velmi obtížné žít v Dienii a nenechat se překvapit jednou z našich slavností. Jsou skvělé pro všechny diváky, od rodin s malými dětmi, až po skupiny přátel. Hlavními slavnostmi jsou: Las Fallas, San Juan, Festa Major, Moros y Cristianos a pak Vánoce.

Fallas

Vytvářejí se velké kreativní sochy z papíru, které se později pálí v březnu. Lidé zpívají, tancují, pijí a jednoduše se baví. Je ohromující tuto slavnost pozorovat, opravdu na světě nenajdete nic podobného. Spousta ohňostrojů, populárních tradičních pokrmů a vzrušující zábava: no, nemilujte to.

La "Plantà" de las Fallas

Skládá se z: instalace Falla památníků v různých oblastech v okolí Denii, "mascletà" – ohromujícího představení s ohňostroji, které se odpalují v každém okrsku, zaplnění města hlukem a střelným prachem. Probíhají též promenády po ulicích, kde „Falleros" tancují skrze ulice a doplňují je hudební skupiny.

"nit del foc" (Noc ohně) Představení s ohňostroji

Ohromující představení s ohňostroji v centru Denii, o které rozhodněte nechcete přijít. Tato barevná událost je skvělým zážitkem pro diváky.

La "cremà" (pálení Falla)

Všechny památníky falla se spálí, ukončí se slavnosti. Nejdříve se spálí Fally od dětí, poté od dospělých. V Denii se památníky Falla nepálí najednou, následuje se progresivní pořadí. Díky tomu je lidem umožněno sledovat pálení několika falla památníků.

San Juan

Táborák San Juan je tradiční a oblíbený festival, který se slaví v Denii uprostřed léta. Ohně se zapojují do spousty oslav, lidé se scházejí a vytvářejí obrovské táboráky na plážích z různých typů dřeva, jako třeba ze starého nábytku. A dále se dělí o jídlo a pití, zatímco děti, teenageři i dospělí skáčou přes ohně.

La Festa Major

Hlavní slavnost v Denii se slaví druhý týden v červenci. Probíhá toho spousta, zde jsou hlavní atrakce:

Býci jsou velkou součástí španělské kultury. Bous a la mar (Býci do vody), je prohlášena za Národní turistickou slavnost, koná se dvakrát denně. Lidé se nechávají honit býkem a snaží se ho dostat do moře. Je to zábavná událost, zajímavý zážitek na sledování a určitě něco, o co nechcete přijít.

Jakmile se celodenní šílenství zastaví, převezme svou roli noc a jde to plnou parou vpřed! Každou noc se koná party, různé typy každý večer pro všechny věkové kategorie.

Gala Parade s kapelami a hudbou, následují je umělci. Zajímavá přehlídka se skvělou atmosférou. Vrcholným finále Slavností jsou ohňostroje, ukončují oslavy ve velkém stylu.

Moros y Cristianos

Ulici Dénie jsou v půlce srpna zaplněny „muslimy" a „křesťany". Po městě jsou všude pouliční kapely, během nocí všude září brnění a vlajky. Program se hlavně skládá z vylodění a velké přehlídky, kde muslimové i křesťané mají oblečené své luxusní oděvy a hraje hudba. Kromě tohoto festival oslavuje Sant Roc, což je svatý patron Dénii. Tradičně mezi slavnosti patří hromadná bohoslužba, dělení požehnaného chleba, večeře s bratry a průvod. .

Nejdůležitější události

Vylodění muslimů, podpis příměří

Dětský průvod.

Den slavnosti: Velký průvod

Bitva o Arquebusiers, zázrak s mlhou, vzdání se a ústup, samozřejmě zakončené ohňostrojem

Vánoce

La Nit de la Llum: Noc světla (Noc svíček) je kouzelná noc, během které se zapálí tisíce svíček. Díky více než 8000 svíčkám, které lemují ulice starého města a Marques de Campo, si mohou nakupující užívat speciálních cen a slev ve více než 100 velkoobchodních outletech, které zůstávají otevřeny až do 23.00, aby si každý mohl pořídit vše na Vánoce. Červené koberce lemují cesty do obchodů, světlo ze svíček je schopno konkurovat v oblasti sezónních dekorací i Oxford Street. Zejména je ohromná Plaça Glorieta, proudy světla se odrážejí ve fontánách, lákají davy z okolí. Tato důležitá noc pro zdejší komerční byznys se stává každým rokem větší a větší, díky čemuž opravdu skvěle odstartuje období Vánoc v Denii.

Santa Claus v Denii: 22. prosince se v doprovodu svých skřítků vydává Santa Claus na průvod skrze jednu z hlavních ulic v Denii, směřuje směrem k městské radnici. Následuje ho hudební skupina mladých a artistická hudební skupina z Denie. Stovky nadšených chlapců a děvčat čekají na příležitost předat svá vánoční přání Santovi a fotí se s ním na náměstí u městské radnice.

Tři králové

Přesně tak, už by se zdálo, že se po Vánocích a novoročních oslavách všechno uklidňuje, ale ne. Ve Španělsku párty pokračuje i na Tři krále. Jde o kouzelné slavnosti, zejména pokud se zajímáte o život ve Španělsku, pak jde o skvělou možnost, jak poznat historii dané oblasti.

Stejně jako jiné slavnosti v Denii, i na Tři krále k oslavám neodmyslitelně patří jídlo, trávení času s rodinou, barevné oslavování venku v ulicích. Hlavní oslava se vlastně koná noc před Třemi králi, 5. ledna. V tento den se v každém městě ve Španělsku koná průvod, mezi které patří, samozřejmě, ti nejdůležitější – tři moudří králové, nazývají "Tres Reyes Magos”.

Slavnost je opravdu skvělá. Tanečníci na sobě mají barevné a propracované kostýmy do detailů, lidé chodí kolem nich na chůdách, … Dokonce i nádherní španělští jezdci jezdí oblečeni v historickém arabském oděvu.

V průvodu jede každý z králů samostatně na plováku navrženém tak, aby vypadal jako obří vozy. Házejí dětem, které sledují, jak kolem nich projíždějí, sladkosti. Přehlídka prochází přístavem, pak jde na Marques de Campos a končí na radnici.O této velkolepé slavnosti by se toho ještě dalo říct spoustu. Určitě ji nesmíte propásnout. Pokud žijete ve Španělsku, pak můžete se těšit jak na své tradiční Vánoce, tak na ty úžasné, které Španělsko nabízí.

Denia má tak úžasnou atmosféru, skvělé slavnosti se konají po celý rok. Díky mezinárodnímu přístavu a ideálnímu umístění je Denia daleko více než jen rekreační středisko.